3.Ocak.2018

İKSV Kültür Sanat Kartlılar 2017 boyunca neler yaptı?

İKSV Kültür Sanat Kart için 2017 yılında Türkiye’nin 81 ilindeki 173 üniversiteden 64.711 öğrenci başvuruda bulundu. Başvuruların %68’i İstanbul’dan, %32’si ise İstanbul dışındaki şehirlerden oldu. Çekiliş sonucunda eğitimini İstanbul’da sürdüren 683, İstanbul dışında sürdüren 317 öğrenci İKSV Kültür Sanat Kart almaya hak kazandı. Kültür Sanat Kart, İstanbul’dan sonra sırasıyla Ankara, İzmir, Kocaeli, Eskişehir ve Bursa’dan başvuran öğrenciler tarafından kullanıldı.

Kazanan 1000 üniversitelinin %12’sinin öğrenim gördüğü İstanbul Üniversitesi en talihli üniversite oldu. İstanbul Üniversitesi’ni sırasıyla Marmara Üniversitesi (%7,7), İstanbul Teknik Üniversitesi (%5), Boğaziçi Üniversitesi (%4,5), Yıldız Teknik Üniversitesi (%4,5), Anadolu Üniversitesi (%2,9) ve Kocaeli Üniversitesi (%2,6) takip etti.

Sinemasever Kültür Sanat Kart sahibi öğrenciler

İKSV Kültür-Sanat kart sahibi öğrenciler kartlarını en çok film kategorisinde bilet almak için kullandılar. İstanbul Film Festivali ve Filmekimi biletlerini sırasıyla İstanbul Tiyatro Festivali, Salon İKSV konserleri, İstanbul Caz Festivali ve İstanbul Müzik Festivali biletleri takip etti.

Kültür Sanat Kart sahibi üniversiteli gençlerin en çok ilgi gösterdiği tekil etkinlik ise LP konseri oldu. Kültür Sanat Kart sahiplerinin kartlarıyla en çok bilet aldıkları diğer tekil etkinlikler ise sırasıyla Marcus Miller Konseri, Monte Carlo Balesi, Fresk dans gösterisi ve Salon İKSV’de gerçekleştirilen Sleep Party People konseri oldu.

İKSV Kültür Sanat Kart en çok öğrenci bileti almak için kullanıldı

İKSV Kültür Sanat Kart sahiplerinin bakiyelerini hangi kategoride bilet almak için kullanıldığı incelendiğinde ise en çok İstanbul Film Festivali’nin 1 TL’lik öğrenci biletlerine ilgi gösterdikleri görüldü.  Bunu 10 TL’lik İstanbul Tiyatro Festivali öğrenci biletleri ve ortalama 35 TL bedelli Salon İKSV konser biletleri takip etti. Kültür Sanat Kart sahibi öğrenciler genelde çok sayıda düşük fiyatlı bilet alırken tam tersi davranıp kartlarındaki bakiyenin tümünü tek bir bilet almak için kullananlar da oldu. Tek seferde 250 TL’lik bakiyeler sırasıyla Monte Carlo Balesi’ne, Fazıl Say konserine ve LP konserine bilet almak için kullanıldı.

İKSV Kültür Sanat Kart sahibi öğrenciler, 2017 yılı boyunca gerçekleştirilen İKSV etkinliklerinde Fazıl Say ve Marcus Miller gibi sanatçılarla tanışma, İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gösterilen Fresk gösterisinin provasına katılma gibi birçok ayrıcalıkla buluşma fırsatı da yakaladı.